Najciekawsze sondaże z Internetu
cień
Wprowadź: anuluj

| zresetuj hasło

Zaloguj lub Zarejestruj się
rejestracja i logowanie
 
INFORMACJE O PORTALU
rógróg

Większość.pl to nowy, polski, niezależny portal internetowy, poświęcony sondażom i badaniom opinii publicznej.

W serwisie Większość.pl gromadzone i prezentowane są wyniki publicznie dostępnych badań internetowych, znalezionych w polskim Internecie. Większość.pl umożliwia ich przeglądanie, komentowanie oraz ułatwia głosowanie w nich. Pozwala też śledzić zmiany w rozkładzie wyników, dzięki czemu może posłużyć do wykrywania manipulacji przy poszczególnych sondażach. Zebrane wyniki sondaży są pogrupowane według kategorii, co ułatwia ich wyszukiwanie. W przypadku części sondaży prezentowane są również odnośniki do artykułów powiązanych z tematem sondażu, co pozwala poszerzyć wiedzę użytkowników w wybranych zagadnieniach.

Większość.pl a prawo autorskie

Wyniki sondaży gromadzone w serwisie Większość.pl są zaliczane do prostych informacji prasowych. Zgodnie z art. 4. pkt 4. Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych, proste informacje prasowe nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego. Oznacza to, że nie podlegają ochronie prawnej, a ich autor nie może domagać się swoich praw w sądzie.

Mimo to, przy każdym z sondaży zaprezentowanych w serwisie Większość.pl, podane jest źródło jego pochodzenia, a gdy jest to możliwe, także odnośnik do konkretnej strony internetowej z sondażem. W niektórych przypadkach, Większość.pl prezentuje również odnośniki do artykułów powiązanych z danym sondażem, co pozwala czytelnikom rozszerzyć swoją wiedzę na temat prezentowanych opinii. Pozytywnie wpływa to także na liczbę odwiedzin użytkowników na serwisach, z których Większość.pl pobiera wyniki sondaży.

Portal Większość.pl dostępny jest również w domenie wiekszosc.pl.
Samouczek

Oto przykładowy sondaż zaprezentowany w widoku listy sondaży:

opis przykładowego sondażu

Kliknięcie na tytuł sondażu (treść pytania) lub na napis "Zobacz wszystkie odpowiedzi" przekierowuje do strony ze szczegółami danego sondażu: pozostałymi odpowiedziami, historią wyników, komentarzami, itp. Kliknięcie w źródło przekierowuje do strony źródłowej z sondażem. Kliknięcie na gwiazdkę lub gwiazdki powoduje polecenie sondy innym użytkownikom portalu Większość.pl, przy czym opcja ta jest dostępna tylko dla użytkowników zalogowanych.

FAQ Większość.pl

Jakie korzyści płyną z rejestracji w serwisie Większość.pl?

Liczne. Przede wszystkim Użytkownik zarejestrowany może brać udział w głosowaniach nie tylko na stronach serwisów źródłowych, z których publikowane są sondaże, ale też w wewnętrznych sondażach Portalu Większość.pl. Po drugie, może przeglądać dane historyczne na temat zgromadzonych sond. Po trzecie, osoba zarejestrowana nie musi każdorazowo wpisywać kodu captcha, przy dodawaniu komentarza. Użytkownicy zarejestrowani mogą też polecać sondaże, które im się spodobają, poprzez naciśnięcie gwiazdki przy bloczku z wybranym sondażem.

Dlaczego w niektórych sondażach liczba głosów oddanych na poszczególne odpowiedzi, po zsumowaniu nie daje sumy podanej pod wykresami?

Główną przyczyną takiej sytuacji jest stosowanie zaokrągleń do pełnych procentów – zarówno w źródłach, z których korzysta serwis, jak i w trakcie przygotowywania wyników do wyświetlenia. Dokładamy starań, by prezentowane wyniki były jak najdokładniejsze.

Jak to się dzieje, że czasami liczba głosów oddanych na konkretną odpowiedź jest mniejsza niż liczba głosów oddana na tę samą odpowiedź, w tym samym sondażu, ale nieco wcześniej?

To również problem wynikający z zaokrągleń. W niektórych źródłach rozkład głosów pomiędzy poszczególnymi odpowiedziami podawany jest tylko w procentach, wraz z informacją o całkowitej liczbie respondentów. Najczęściej wartości te zaokrąglane są do całości, w związku z czym, gdy liczba głosów przypadających na daną odpowiedź stanowi np. mniej niż 0,5%, zostaje zaokrąglona do zera. Gdy faktyczne liczby głosów oddanych na poszczególne odpowiedzi nie są podane w źródle, mechanizm Serwisu oblicza je opierając się na danych procentowych, w związku z czym może okazać się, że ze względu na zaokrąglenie, wyliczona liczba głosów spadła. W szczególności, czasem może spaść nawet do zera. Niemniej, wartości procentowe są poprawne (z dokładnością do pojedynczego procenta).

Dlaczego przy niektórych sondażach nie ma podanej łącznej liczby oddanych głosów?

Wynika to bezpośrednio z faktu, że w źródle także nie ujawniono łącznej liczby oddanych głosów.

Czy inni użytkownicy widzą, na którą odpowiedź zagłosuję?

Nie. Widoczne są tylko dane zbiorcze. Z punktu widzenia użytkowników, głosowanie jest anonimowe.

Dlaczego link do artykułu powiązanego nie zawsze faktycznie kieruje do artykułu powiązanego?

Ta funkcja jeszcze nie została dopracowana. Dokładamy starań, by doprowadzić do tego, by jak najwięcej sondaży miało powiązane ze sobą artykuły.

Dlaczego, gdy korzystam z różnych przeglądarek internetowych, portal różnie wygląda?

Wynika to przede wszystkim z różnych technik obsługiwanych przez poszczególne przeglądarki. Ponadto, celowo wprowadziliśmy pewne różnice, by poznać reakcje użytkowników na poszczególne wersje wyglądu strony. Niemniej, zachęcamy do aktualizacji przeglądarek do najnowszych wersji. Jedną z korzyści płynących z używania nowoczesnych wersji przeglądarek jest szybsze ładowanie stron internetowych, co uzyskiwane jest dzięki możliwości korzystania z bardziej zoptymalizowanych czcionek.

Chcę dodać własną sondę. Jak to zrobić?

Niestety, ale obecnie dodawanie własnych sond jest ograniczone. Zalogowani użytkownicy mogą wskazać znalezioną w Internecie sondę, poprzez wybranie odpowiedniej opcji z menu po prawej stronie Portalu. Rozpatrujemy każdą taką prośbę i będziemy dokładać starań, by na Większość.pl pojawiały się wszystkie popularne w Polsce sondaże.

Co oznaczają gwiazdki przy pytaniach w sondażach?

Gwiazdki reprezentują popularność sondy na Portalu Większość.pl. Kliknięcie na gwiazdki przy sondzie jest jednoznaczne z poleceniem danej sondy innym użytkownikom Portalu. Oczywiście, nie musi to oznaczać, że dany użytkownik zgadza się z wynikami poleconej sondy. Chodzi raczej o to, że dany użytkownik uważa, że warto by inni odwiedzający Portal zwrócili uwagę na tę sondę lub by zagłosowali w niej. Polecanie sond poprzez kliknięcie na gwiazdki jest anonimowe.

Dlaczego, gdy głosuję w Większość.pl, nie widzę, by zmieniał się wynik prezentowanych sond?

Wyniki prezentowane w postaci zielonych i niebieskich pasków obrazują odpowiedzi gości portali, z których pobieramy sondaże. Aby wpłynąć na te wyniki, trzeba zagłosować na stronach, z których pochodzą sondaże. Portal Większość.pl co jakiś czas sprawdza, czy rozkład głosów zmienił się i aktualizuje zgromadzone wyniki. Niezależnie, użytkownicy Portalu Większość.pl mogą głosować w wewnętrznych sondażach, identycznych z tymi znalezionymi w Internecie, których wyniki prezentowane są w postaci wykresów kołowych. Mogą je obejrzeć tylko użytkownicy zalogowani. Użytkownik, oddając głos w Portalu Większość.pl, bezpośrednio wpływa na te wyniki.

Dlaczego w adresie przeglądarki, po wpisaniu adresu większość.pl pojawia się xn--wikszo-g1a3lwy.pl?

Jeśli tak się dzieje, to oznacza że dana przeglądarka nie do końca poprawnie obsługuje domeny IDN, czyli domeny ze znakami narodowymi – w tym przypadku z polskimi znakami diakrytycznymi. Z naszych doświadczeń wynika, że mają z tym problem niektóre z przeglądarek w systemie Android. Niemniej, nie ogranicza to możliwości korzystania z Portalu. W rzeczywistości domena większość.pl, to ta sama co „xn--wikszo-g1a3lwy.pl”, przy czym przeglądarki najczęściej nie pokazują tej drugiej nazwy. Wpisując dowolną z nich, użytkownik trafi na Portal Większość.pl. Co więcej, dla wygody użytkowników, Portal dostępny jest też po wpisaniu adresu wiekszosc.pl, czyli bez polskich znaków diakrytycznych.

Jak skorzystać z opcji „Quiz” lub „Daj głos”?

Funkcje te są obecnie niedostępne, ale już niebawem je wprowadzimy. Będą oferowane zalogowanym użytkownikom. Tak samo niedostępny obecnie jest ranking użytkowników, ani kanał RSS. Prosimy pamiętać, że Większość.pl pracuje obecnie w wersji Beta.

Co oznaczają ikonki wykresów, umieszczone przy sondach, nad gwiazdkami?

Informują one o tym, czy dana sonda jest jeszcze dostępna na portalu źródłowym i czy można w niej zagłosować. W niektórych przypadkach możemy nie dysponować dokładnym adresem źródła sondy. Wtedy, jedyną możliwością by w niej zagłosować jest wzięcie udziału w głosowaniu na Portalu Większość.pl. Jest ono dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników.